Aktuality

MX-5 Cup robil show na Veľkej cene SR

MX-5 Cup robil show na Veľkej cene SR

DrahomÍr Osvald / 25.08.2016

Cupové pretekanie patrí medzi najzaujímavejšie nielen pre pretekárov, ale i pre divákov. Identické autá a silná konkurencia je presne to, čo je potrebné na veľa predbiehacích manévrov, či súboje koleso na koleso. Presvedčiť sa o tom mohli aj návštevníci Veľkej ceny SR na Slovakia Ringu, ktorí si počas víkendu od 19. do 21. augusta 2016 mohli vychutnať preteky MX-5 Cup. Ten štartoval v rámci skupiny D4-2000 (tu jazdia autá s objemom do 1,6 l a do 2,0 l). Jazdcov MX-5 Cupu čakal v piatok voľný tréning a v sobotu i nedeľu veľmi podobný program s dopoludňajšou kvalifikáciou a popoludňajšími pretekmi.

Cupové pretekanie patrí medzi najzaujímavejšie nielen pre pretekárov, ale i pre divákov. Identické autá a silná konkurencia je presne to, čo je potrebné na veľa predbiehacích manévrov, či súboje koleso na koleso. Presvedčiť sa o tom mohli aj návštevníci Veľkej ceny SR na Slovakia Ringu, ktorí si počas víkendu od 19. do 21. augusta 2016 mohli vychutnať preteky MX-5 Cup. Ten štartoval v rámci skupiny D4-2000 (tu jazdia autá s objemom do 1,6 l a do 2,0 l). Jazdcov MX-5 Cupu čakal v piatok voľný tréning a v sobotu i nedeľu veľmi podobný program s dopoludňajšou kvalifikáciou a popoludňajšími pretekmi.


V sobotu vládlo typické letné slnečné počasie. Jazdci nastúpili do kvalifikácie, aby si zabezpečili čo najlepšie postavenie na štarte. Pomýšľať na pole position v rámci D4-2000 bolo nereálne, no MX-5 Cup si v rôznorodom poli išiel vlastné preteky. Najrýchlejším jazdcom na Mazde MX-5 bol v sobotnej kvalifikácii Tibor Gloznek s časom 2:46,996. Po štarte sa všetci natlačili do prvej zákruty, každý chcel z letmého štartu vyťažiť čo najviac. MX-5 Cup súbojmi potešil oko diváka. Preteky vypísané na 10 kôl nakoniec vyhral Lukáš Koník, ktorý sa o prvé miesto bil s Martinom Hlavnom, ten prešiel cieľom na druhom mieste len 0,3 s za Lukášom. Tretie miesto vybojoval Marián Bóna, ktorý v poslednom kole zdolal Tibora Glozneka. Veľkú smolu mala Tímea Glossová, ktorá musela odstúpiť z piateho miesta tesne pred koncom pretekov kvôli poruche diferenciálu.


Slnečné sobotné počasie vystriedali v nedeľu mraky. Pretekári MX-5 Cupu išli kvalifikáciu ešte za sucha a Martin Hlavna sa blysol zatiaľ najlepším časom Mazdy MX-5 Cup na Slovakia Ringu, keď s najlepším kolom 2:45,998 pokoril hranicu 2:46! Po kvalifikácii začalo pršať a nikto netušil či sa pôjde na vode, alebo na suchu. Nakoniec dážď ustal a druhé preteky štartovali na takmer suchej trati. Pred Martina Hlavnu sa v prvom kole dostal Lukáš Koník, ktorý pozíciu udržal až do konca 10 kolových pretekov. Tentokrát sa súboje nezaobišli bez kolízií. V poslednej zákrute tretieho kola sa dostali do kontaktu Marián Bóna a Tibor Gloznek. Na kolíziu doplatil Majo, keď skončil v štrkovej zóne a preteky pre neho skončili, Tibor pokračoval ďalej. Martin Hlavna bol dlho na druhom mieste, no urobil chybu, prepadol sa a musel sa znova drať dopredu. Do pretekov štartoval ako najrýchlejší z jazdcov na MX-5, no dokončil až na štvrtom mieste. Dopredu sa prebojovala aj Tímea Glossová, ktorá ešte v predposlednom kole bola na druhom mieste, ale zdolal ju Marián Polónyi. Výsledky pretekov v podaní MX-5 Cupu teda vyzerali nasledovne: 1. miesto Lukáš Koník, 2. miesto Marián Polónyi a 3. miesto Tímea Glossová.


MX-5 Cup pokračuje už v pondelok, 29. augusta 2016 na maďarskom okruhu Pannonia Ring, kde bude opäť súčasťou pretekov Slovenského Okruhového Pohára.

comments powered by Disqus

Hlavní partneri:

Jopi Intercars Racing shop