Aktuality

Slovenský Okruhový Pohár má za sebou polovicu sezóny

Slovenský Okruhový Pohár má za sebou polovicu sezóny

SOP / 16.06.2014


Pretekári Slovenského Okruhového Pohára majú za sebou tri z piatich podujatí sezóny 2014. O body do celkového hodnotenia bojovali na dvoch okruhoch a troch rôznych tratiach. Sezónu začali na Slovakia Ringu, na skrátenej trati známej ako variant 1, potom sa presunuli na Masarykov okruh do Brna a na tretie podujatie sezóny sa vrátili naspäť na Slovakia Ring, tento krát už na variant 4, čiže jazdili na plnej dĺžke okruhu. Pozrime sa, ako sa darilo pretekárom v jednotlivých triedach.


STC – Small Touring Cars


Trieda do 1600 cm3


Autá s najmenším objemom motora jazdia v triede do 1600 cm3. Aj keď by to mali byť najslabšie stroje, najlepší pretekári tejto triedy dokážu držať krok aj s dvojlitrami a rozhodne nepatria na chvost skupiny STC. V uplynulých šiestich pretekoch (tri podujatia) bolo klasifikovaných 12 pretekárov. Najviac bodov nazbieral Mário Bobošík na Volkswagene Polo, ktorý s tromi víťazstvami a tromi druhými miestami vedie tabuľku a na konte má 84 bodov. Druhé miesto patrí Pavlovi Dlugošovi na Škode Felicia so 71 bodmi. Pavol si počas sezóny pripísal tri víťazstvá a dve druhé miesta. Na tretie miesto sa prebojoval Jozef Šorman na Škode 130 RS, ktorý jedným druhým miestom a tromi tretími miestami nazbieral 46 bodov.


Trieda do 2000 cm3


Dvojlitre bývajú na podujatiach Slovenského Okruhového Pohára najviac zastúpené. Pretekári často na trati zvádzajú tvrdé, ale čestné súboje a nikdy nie je isté, kto preteky vyhrá. Doteraz bolo medzi dvojlitrami klasifikovaných 22 pretekárov. Prvé miesto priebežného hodnotenia patrí Jiřímu Konečnému na Renaulte Clio, ktorý za jedno víťazstvo, dve druhé, jedno tretie a dve štvrté miesta získal 70 bodov. Na druhé miesto sa prepracoval Stefan Schafhauser na Lotuse Exige. Jedným prvým a dvomi druhými miestami vybojoval 41 bodov. S 33 bodmi sa na tretie miesto dostal Alexander Šuhajda na Renaulte Clio, ktorý získal jedno druhé, jedno tretie a jedno štvrté miesto.


BTS – Big Touring Cars


Trieda do 3000 cm3


Skupinu veľkých áut otvárajú trojlitrové autá. Pretekári s nimi dokážu popreháňať aj objemovo vyššie triedy. Trojlitre majú na podujatiach Slovenského Okruhového Pohára vždy počerné zastúpenie a doteraz je klasifikovaných 12 pretekárov. Na čelo tabuľky sa prebojoval Marian Polónyi na BMW 130i, ktorý dvomi víťazstvami, dvomi tretími a jedným siedmym miestom získal 55 bodov. Tesne za ním je na druhom mieste André Mašek na BMW 130i s 54 bodmi. André ich vybojoval jedným prvým a tromi druhými miestami. Najlepšiu trojicu uzatvára Peter Šillík na BMW E36 Compact, ktorý jedným druhým, jedným tretím, dvoma piatymi a dvoma šiestymi miestami nazbieral 48 bodov.


Trieda do 3500 cm3


3,5 litrové autá sú na okruhu ako doma. Triede vládnu BMW, dopĺňa ich Ginetta a spolu tvoria celok 11 klasifikovaných pretekárov. V doterajšom priebehu Slovenského Okruhového Pohára je v tejto triede najlepší Libor Šichtař na BMW M3, ktorý dvakrát vyhral a štyrikrát skončil druhý, čím vybojoval 82 bodov. Druhé miesto patrí Romanovi Kolaříkovi na BMW M3 s počtom bodov 58. Tie získal za tri tretie, dve štvrté a jedno piate miesto. Tretie miesto s 55 bodmi obsadil Radek Hort na BMW M3, ktorý vybojoval dve druhé, jedno tretie a dve štvrté miesta.


Trieda nad 3500 cm3


Najrýchlejšie plechové autá majú objem nad 3,5 litra. Pretekári týchto krásnych a hlavne rýchlych strojoch vždy predvedú nádherné divadlo. V triede je doteraz klasifikovaných 11 jazdcov. Prvé miesto v priebežnom hodnotení získal Rudolf Machánek, ktorý jazdil na Mercedes SLS AMG GT3 a Porsche 911 GT3. Za dve víťazstvá a štyri druhé miesta mu patrí 82 bodov. Druhé miesto si vybojoval Milan Račko na BMW 540i, ktorý za tri tretie, jedno štvrté, jedno šieste a jedno ôsme miesto získal 48 bodov. O tretie miesto sa delia Petr Vacík na Ferrari F430 a Miro Konôpka na Porsche 911 GT3. Obaja majú na konte po 30 bodov za dve prvé miesta.


OFC – Open and Formula Cars


Otvorené vozidlá


Veľmi pekné súboje na trati zvádzajú otvorené vozidlá. O body do hodnotenia Slovenského Okruhového Pohára sa doteraz bilo 10 klasifikovaných pretekárov. Najúspešnejší je Miroslav Šimon na KTM X-Bow, ktorý za jedno víťazstvo, tri tretie, jedno šieste a jedno siedme miesto získal 56 bodov. Druhé miesto patrí Radimovi Havlíkovi na KTM X-Bow, ktorý má na konte 50 bodov za jedno prvé, jedno druhé, dve štvrté, jedno siedme a jedno ôsme miesto. Tretí medzi otvorenými vozidlami je Ladislav Deák na Radicale SR4 s 44 bodmi za dve druhé, jedno tretie a jedno piate miesto.


Formule


Medzi najrýchlejšie vozy na trati patria jednoznačne formule. Ich trieda má však len dvoch klasifikovaných jazdcov. Prvým je Filip Zelenský, ktorý s formulou Dallara F394 získal štyri víťazstvá a 60 bodov. Za ním, s 26 bodmi vybojoval dve druhé miesta Miroslav Nižnanský na formule Opel-Lotus.
Slovenský Okruhový Pohár pokračuje ďalšími podujatiami 10. júla na maďarskom Pannonia Ringu a veľkým finále 26. septembra na Slovakia Ringu. Kompletné tabuľky s výsledkami jednotlivých pretekov, ako aj priebežné poradie jazdcov nájdete na webe Slovenského Okruhového Pohára www.okruhy.sk.

comments powered by Disqus

Hlavní partneri:

Jopi Intercars Racing shop