Aktuality

Vinár vs. jazdec

Vinár vs. jazdec

Ján Danko / 18.05.2014

Ak by malo mať slovo motošport synonymum, bolo by ním určite vášeň. Zastrešuje všetky pocity, nálady a emócie jazdcov, technikov, či fanúšikov. Vášeň pre rýchlosť, vášeň pre radosť a, samozrejme, vášeň pre víťazstvo. Podobne sa na svoju činnosť díva vinár. Vo svojej práci cíti vášeň, radosť a takisto i opojný pocit víťazstva. Práve z tohto jednoduchého dôvodu sme sa rozhodli prepojiť náruživosť motošportu s opojnosťou vína. Chceli sme spojiť tieto dve vášne a vytvoriť tak pár krásnych dní v roku pre rovnako bláznivých ľudí.

 


Jazdec, štyri kolesá a voľná cesta. Vinár, bobule hrozna a pivnica. Pár nekomplikovaných slov, uložených vo vhodných kombináciách, ktoré spôsobujú tie „správne“ zimomriavky. Medzi jazdcom a vinárom existuje oveľa viac prepojení, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať.


Obaja pociťujú tie isté zimomriavky. Jazdec v momente, keď stojí na štarte, motor auta si pradie, plynový pedál sa už netrpezlivo približuje k podlahe a začína si pomaly v hlave premietať nadchádzajúci pretek . Na druhej strane stojí vinár pri preši, opatrne doň vkladá jednotlivé strapce hrozna, ostražito sleduje vychádzajúcu šťavu a rovnako si v duchu predstavuje ako s touto tekutinou naloží. Obaja sú nedočkaví, nevedia sa dočkať cieľa, no na celej tejto činnosti majú aj tak najradšej jej priebeh. Keď pretekár jazdi okruhom, reže jednu ostrú zákrutu za druhou, snaží sa každé kolo zrýchľovať, obmedziť svoje chyby na minimum a súčasne sa vyhýbať všetkým kolíziám. Obdobnými turbulentnými pocitmi prechádza aj vinár. Mušt necháva síce pokojne kvasiť, no neustále ho chodí netrpezlivo kontrolovať a keď už konečne nadíde čas mladých vín, s očakávaním degustuje a premýšľa ako ešte dotiahnuť jednotlivé chute.


Práve v tejto snahe sa premieta jedinečnosť  ich osobností. Ako mladý jazdec zúrivo a nezadržateľne jazdí okruhom, tak aj mladý vinár vytrvalo skúša nové technologické postupy a skúša nové odrody viniča. Rovnako sú postavení pred dôsledky ich mladíckych nerozvážnych rozhodnutí, no vášeň a túžba po dokonalosti ich ženie vpred. Ale vytrvalosť a tvrdá práca ich, aj keď to znie už obnosene, posúva ďalej. To ako sa jazdec popasuje so zle nastaveným autom, nevydarenou kvalifikáciou, technickými problémami v preteku, či počasím, z neho urobí právoplatného jazdca. Prekonávanie prekážok, získavanie skúseností a analýza nevydarených pretekov ho posilnia. Rovnako aj vinár musí bojovať s nepriazňou počasia, s húževnatými škodcami, či večnými chorobami. Ale potom ...


Mladé vínko pomaly dozrieva, mení sa jeho chuť, farba, vôňa a vinár už začína cítiť, či jeho práca zožne úspech. Jazdec vchádza do predposledného kola preteku, jeho nadšenie sa stupňuje a hladina adrenalínu v krvi vrcholí. A toto je ten moment, pre ktorý sa obaja vrátia na pomyselný štart aj nabudúce. Je to opakovaná túžba po vytyčovaní a následnom dosahovaní stále nových a nových cieľov.


Ich cieľ sa dá pomenovať pomerne jednoducho. Je ním pohár. No kým jazdec, ho musí iba vlastniť, držať ho v rukách, pýšiť sa ním a vyložiť si ho na policu, vinár ho chce naplniť. No tá náplň nesmie byť hocijaká, má už vopred jasnú predstavu o jej farbe, ako sa bude meniť vo svetle sviečky v pivnici. Ako sa bude pomaly uvoľňovať krasna vôňa po stenách pohára a stupat k nosu. A aj to ako sa bude jej chuť postupne v ústach meniť.


Preto bolo pre nás veľmi jednoduché prepojiť vášeň dvoch párov špinavých rúk, hoci jedny voňajú po benzine a druhé po úrodnej pôde. Chceli by sme aj jednotlivé podujatie prepojiť s menšími vinármi a predstaviť tak aj niečo iné.


Prvým z nich je Vinárstvo Milanka Kosíka......

comments powered by Disqus

Hlavní partneri:

Jopi Intercars Racing shop